DJAVOLJA VAROŠ – VIDEO REPORTAŽA

www.aleksinacbiz.com , you tube aleksinac biz , pritisnite „zaprati“ , subscribe

Đavolja Varoš je jedna od destinacija u Srbiji za koju je svako u Srbiji čuo, ali su ,nažalost, u manjini oni koji su je zaista i posetili. 2010. godine Djavolja varoš ušla je u najuži krug pri  izboru novih 7 svetskih čuda čime je postala poznata i van okvira Srbije. Ovaj izuzetno zanimljiv lokalitet jedno je od najneobičnijih mesta u Srbiji. Nalazi se nedaleko od Prolom Banje, na obroncima planine Radan, na oko 30km od Kuršumlije.

Udaljenost od velikih gradskih centara je jedan od razloga što broj turista koji posećuje ovaj lokalitet nije veći. To vas nikako ne treba obeshrabriti, jer kada jednom ispred sebe ugledate ‘vanzemaljski’ prizor od 202 neobična stuba od zemlje, biće vam jasno zašto ovo čudo prirode spada u najlepša mesta u Srbiji. U poslednje vreme se jako puno uradilo na uređenju same lokacije i danas je jedan od svetlih primera kako treba da izgleda jedna turustička atrakcija.

Kako stići do Đavolje Varoši?

Đavolja Varoš se nalazi 27 km jugoistočno od Kuršumlije, a 89 km jugozapadno od Niša .

Put je vrlo dobar i odlično obeležen, tako da će vas putokazi sve vreme usmeravati ka turističkim destinacijama u ovom kraju.

Ovaj spomenik prirode čine dva izuzetno retka prirodna fenomena – zemljane figure, kao specifični geološki oblici i dva izvora jako kisele vode sa visokim sadržajem minerala.

U Đavoljoj jaruzi se nalazi Đavolji izvor, čija pH vrednost iznosi neverovatnih 1.5 i time spada u jedan od najkiselijih izvora u svetu.

Drugi izvor je Crveno vrelo, nešto manje kiseo, koji otiče dalje u Žuti potok. Oni sa razlogom nose ta imena, a svoju boju duguju velikom sadržaju metala u vodi.

Zemljane figure u Đavoljoj Varoši nastale su erozijom i to je process koji neprestano traje jer priroda i dalje strpljivo gradi nove. Trenutno ima 202 figure čija se visina kreće od 2 do 15 metra, a širina od pola do tri metra. ‘Stubovi’ su zemljani i interesantnih oblika a ‘kapice’ su od čvrstih kamenih blokova. Postoje mnoge legende vezane za nastanak Đavolje Varoši.

Na samom ulazu u Đavolju Varoš dočekaće vas tezge sa suvenirima i drvena kapija – ulaz u naše svetsko čudo. Do zemljanih figura vodi staza duga skoro kilometar kroz neobičnu šumu. 

Šetnja traje oko 60 minuta, u zavisnosti od grupe i vaših mogućnosti i interesovanja.

Na putu ka čuvenim ‘kulama’, prolazite kroz prelepu šumu ali i pored ostataka srednjovekovnih Saskih rudnika.  Nema onoga ko je posetio Varoš, a da nije svratio do drvene crkvice Svete Petke. Crkva Svete Petke u Đavoljoj Varoši podignuta je na temeljima crkve iz 13. veka. Crkva je sagrađena od drveta. 

Oko nje se nalazi mnoštvo zavežuljaka tkanine.  Za nju se vezuje običaj da se osveštanom maramicom dodirne bolno mesto i pomisli želja, a zatim ona veže na stub koji se nalazi ispred crkve. Veruje se da će sa maramicom sve muke i problemi ostati „zavezani“ u Đavoljoj Varoši.