Piše : Kurir.rs , Tatjana Vasiljević , autor
U eri društvenih mreža i sa porastom broja korisnika na istim, sve je više prevaranata koji se služe različitim metodama kako bi nasamarili ljude, a upravo jedan takav slučaj zabeležen je u okolini Aleksinca, kada su kao dve prevarantkinje identifikovane mlade devojke iz sela Tovariševo kod Bačke Palanke.
Uzele skoro 2 miliona.

Olivera I. (20) i Nikolina K. (21) iz sela Tovariševo, mesecima su preko društvene mreže Fejsbuk zavodile duplo starijeg muškarca (44) iz okoline Aleksinca obećavajući mu emotivnu vezu, a zauzvrat tražile novac od njega.
Prema informacijama Kurira, žrtva ovog nesvakidašnjeg događaja lakoverno je nasela na priče mladih devojaka i uplatila im je skoro 2 miliona dinara!
– Prevareni muškarac je Oliveri I. uplatio 1.200.000 dinara, dok je na račun Nikoline K. leglo 500 hiljada dinara, a obe su mu nevezano jedna za drugu, obećavale emotivnu vezu sa njim, kao i to da će se preseliti kod njega – saznajemo od izvora bliskog istrazi.
Prevarantkinje iz okoline Bačke Palanke uzele su pomenutu sumu novca i potom tražile još, nakon čega je prevareni muškarac odlučio da slučaj ipak prijavi policiji.
– Dopisivanje preko društvenih mreža trajalo je mesecima, prevarantkinje su očigledno osetile da na ovaj način mogu lako zaraditi. I jedna i druga su istoj žrtvi obećavale da će se preseliti kod njega kada uplove u emotivnu vezu, ukoliko im plati za to – kaže izvor i dodaje .
– On im je prethodno uplatio već veliku sumu novca, a kada su zatražile još, odlučio je da sve prijavi policiji. Olivera i Nikolina su novac uzele i žrtvi prevare se više nisu javiljale – dodaje sagovornik.
Prevarantkinje odmah identifikovane
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu identifikovali su i pronašli dve mlade žene. Obe su dovedene u policijsku upravu zbog saslušanja, a o svemu je obavešteno Osnovno javno tužilaštvo u Aleksincu. Protiv osumnjičenih osoba podneta je krivična prijava u redovnom postupku zbog sumnje da su počinile krivično delo prevare.
Nadležni podsećaju da su najčešće prevare putem društvenih mreža upravo emotivne prirode. Prevaranti novac traže pod različitim izgovorima, a da biste se zaštitili, apeluju na građane da budu obazrivi prilikom komunikacije preko društvenih mreža, pogotovo da ne šalju novac nepoznatim osobama bez prethodne provere.
5 najčešćih prevara preko društvenih mreža
x romantične prevare – prevaranti grade emotivne veze putem mreža i zatim pod različitim izgovorima traže novac
x prevare sa lažnim nagradnim igrama – obećavaju velike nagrade u zamenu za lične podatke
x fišing prevare – koriste lažne objave koje vas navode da kliknete na sumnjive linkove, usled ovoga nastaje rizik od krađe identiteta.
x prevare sa lažnim poslovnim ponudama – obećavaju brzu i laku zaradu putem lažnih poslovnih ponuda
x prevare sa prodajom lažnih proizvoda – koriste oglase za prodaju proizvoda po niskim cenama, kada se izvrši plaćanje, proizvod nikada ne stiže